Používáme cookies.
Souhlasím

Fait vyřešil spor akcionářů

< Zpět na výpis článků
foto-vyroba_w1200_q70

2. července

ihned.cz

Petr Zenkner

 

Na českém energetickém trhu se uzavřela komplikovaná transakce zahrnující několik stran a trvající více než rok. Hlavním hybatelem je v ní brněnská skupina Jet Investment podnikatele Igora Faita. Majetkové změny u dvou menšinových podílů se týkají třebíčské společnosti Tedom. Ta je s obratem přibližně čtyři miliardy korun a provozním ziskem EBITDA 450 milionů korun tuzemským lídrem ve výrobě plynových kogeneračních jednotek, které vyrábí společně elektřinu a teplo.

Majetkové přesuny

Minulý rok vstoupil do Tedomu Faitův fond Jet2, když získal většinu 55 procent od zakladatele podniku Josefa Jelečka a ředitele energetické divize Ivo Poukara. Důvodem prodeje byly dlouhodobé spory zakladatele firmy se zbylým menšinovým akcionářem Markem Rosenbaumem, který ve firmě působil jako finanční ředitel. Tvrdil, že Jeleček s Poukarem jednali za jeho zády a že měl na jejich podíly předkupní právo. Nyní se s firmou Jet Investment dohodl na prodeji i sám Rosenbaum.

"Definitivně končí akcionářský nesoulad. Došlo k narovnání veškerých dosavadních sporů a můžeme se konečně plně soustředit na rozvoj firmy," potvrdil HN dohodu řídící partner Jet Investment Igor Fait. Právě riziko, že transakce, které fond věnoval tolik času, spadne pod stůl, bylo pro fond velmi nepříjemné. Jet navíc kupoval Tedom s tím, že do něj hodlá dále investovat, a nebránil se ani dalším akvizicím.

Kromě vykoupení menšinového akcionáře v Tedomu Fait také prodával. Téměř poloviční podíl Tedu ve společném podniku ČEZ Energo získal většinový akcionář. Tedy ČEZ, který se snažil získat firmu s obratem kolem miliardy korun, jež v Česku provozuje přes sto kogeneračních jednotek s výkonem 112 MW (asi třetina trhu), už delší dobu.

Ani u jedné z transakcí nechtěla žádná ze stran zveřejnit cenu. Některá média psala, že firma Jet Investment tehdy získala většinu v Tedomu asi za jednu miliardu korun. Obě transakce spojené s Tedomem a ČEZ Energo musí ještě potvrdit antimonopolní úřad. Mělo by už ale jít jen o formalitu.

Změny spojené s Tedomem jsou letos pro Jet Investment zatím nejdůležitějším krokem. Naposledy významná tuzemská investiční skupina koncem loňského roku prodala dodavatele železničních podvozků MSV Metal Studénka. Faitův fond od roku 2015 investuje více než sedm miliard korun, které předtím vybral od různých investorů. Cílí především na středně velké průmyslové firmy.

Tedom vyrábí kogenerace pro zemní plyn a bioplyn od těch nejmenších s výkonem několika kilowattů až po velké 10megawattové kogenerace, které zavádí teplárny a velké průmyslové firmy. Vůbec nejsilnější je Tedom v kogeneracích do jednoho až dvou megawattů. Pro ty menší jednotky má firma i vlastní motory, protože Jeleček v roce 2006 získal bývalého výrobce kamionů Liaz Jablonec. Ve výrobě autobusů a aut nakonec neuspěl, využití v energetice ale zůstalo.

Sázka na přeměnu tepláren

Kogenerace je stále důležitější součástí energetiky. Těží z nynějšího přechodu k obnovitelným zdrojům a postupného odklonu od uhlí. Oproti klasické elektrárně je u kogenerace výhodou, že teplo získané při výrobě elektřiny nejde "do vzduchu", ale dále se využije. Další možností je pak dodávka chladu do klimatizací. Navíc je kogenerace důležitá kvůli přísným emisním limitům, jež prakticky likvidují ziskovost uhelných zdrojů.

Podle výkonného ředitele asociace Cogen Czech Milana Šimoníka jen v Česku každoročně přibude kolem 25 MW kogenerací, což řádově znamená investice ve výši asi jedné miliardy korun. S podobným růstem počítá do roku 2030 i národní plán pro obnovitelné zdroje, s dalším stejně velkým množstvím se počítá u přeměny uhelných tepláren na plyn. Velké investice do přeměny z uhlí na plyn budou i jinde: významný trh představuje Polsko, velkým trhem je Německo.

A firmou, která z tohoto trendu může těžit, je třebíčský Tedom. "Je to firma, která působí a investuje globálně. Není to žádný výrobce součástek, ale má vlastní produkt a vývoj," řekl projektový ředitel firmy Jet Investment Oldřich Šoba, který měl transakci od počátku na starosti.

Většinu výroby Tedom vyváží asi do padesáti zemí: na český a slovenský trh připadá necelá pětina. Konkurenty jsou hlavně německé firmy 2G a Zeppelin či americký gigant Caterpillar. Stabilní příjmy skupině Tedom zajišťuje i servis pro bioplynové kogenerace v Německu. Ten zařizuje dceřiná firma Schnell Motoren, kterou v roce 2016 získal v insolvenci ještě Jeleček. Obrat firmy se tehdy touto transakcí téměř zdvojnásobil.

Podle Šoby z Jet Investment mohou tržby Tedomu v příštích letech dále výrazně růst, protože větší využití plynu v energetice bude pokračovat. Velké možnosti vidí Šoba hlavně u přechodu uhelných tepláren na jiné druhy energie.

Změny v teplárenství jsou i hlavním důvodem, proč chtěl ČEZ vykoupit Tedom. "Chceme tento obor podnikání dále rozvíjet a pronikat na trhy v Polsku a na Slovensku," řekl Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO, jež zelenou energetiku koncernu zastřešuje a ČEZ Energo pod něj spadá.

Sdílet článek na LinkedIn