Jet Investment expanduje do zahraničí, otevírá pobočku v Polsku, následovat bude Německo

< Zpět na výpis článků
Jet Investment_Marek Chłopek_2_lowres

(Brno, 9. března 2023) Jet Investment otevírá ve Varšavě pobočku Jet Investment Poland. V jejím čele bude stát zkušený polský private equity manažer Marek Chłopek. Jet Investment plánuje v Polsku během tří let koupit až osm společností v celkové hodnotě přes 100 milionů eur. Otevření další pobočky chystá Jet Investment v příštím roce také v Německu.

Brněnská investiční společnost Jet Investment, která ve svých private equity a nemovitostních fondech spravuje aktiva včetně doposud nesvolaného kapitálu ve výši 12 mld. Kč, otevřela vlastní kancelář ve Varšavě. V příštím roce bude následovat pobočka v Německu. „V Polsku, stejně jako v celém regionu střední Evropy, investujeme do průmyslových firem už pětadvacet let. Náš investorský příštup je založen na hands-on managementu, tedy na úzké spolupráci nás jako investora s vedením společností a účasti na rozhodovacím procesu, což díky naší expanzi skrze lokální pobočky budeme dělat ještě efektivněji,“ říká partner Jet Investment Marek Malík.

Jet Investment, který v minulosti v Polsku vlastnil například výrobce pro železnici Kuźnia Ostrów Wielkopolski, vloni koupil gdaňský strojírenský gigant Rockfin a několik průmyslových nemovitostí, chce v Polsku proinvestovat nejméně 100 milionů eur a během tří let tady vyrůst o tři až osm akvizic, každou v ekvitní výši v rozmezí 10 až 50 milionů eur. Již nyní má Jet Investment v pipeline osm projektů, z toho pět v Polsku. Oborově se soustředí na zařízení pro obnovitelné zdroje energie, železniční, letecký a automotive průmysl, strojírenství, průmysl zaměřený na speciální a bio-chemii, zpracování odpadu a recyklaci, technické textilie, kompozitní materiály, speciální slitiny, stavební materiály nebo ICT.  „Ve středoevropském regionu je soustředěno 42 procent produkce evropských průmyslových podniků a velké, ekonomicky rostoucí Polsko nabízí investorům obrovský pool atraktivních společností s managementem, který dosahuje úrovně západní Evropy. Naší výhodou je, že jsme jako lokální investor místním podnikům kulturně, a s pobočkou ve Varšavě teď i geograficky blízcí,“ vysvětluje Marek Malík.

Jet Investment Poland povede zkušený investiční manažer Marek Chłopek. „Varšava je centrem středoevropského private equity a investorům typu Jet Investment má stále co nabídnout zejména proto, že investoři naší velikosti se tady soustředí především na IT a technologickou scénu. V oblasti průmyslových investic tak vidíme na polském trhu prostor pro středně velké investory a oproti západní Evropě mnohem menší konkurenci,“ říká Marek Chlopek, který v minulosti spoluzakládal a následně dvacet let vedl kapitálovou skupinu Penton Partners a řídil multi-family office. Polský tým bude mít výhledově 6-7 zaměstnanců, včetně čtyř zkušených investičních ředitelů. Na starosti budou mít vyhledávání vhodných investičních cílů a jejich následné manažerské vedení, po dosažení investičního horizontu pak také vyhledávání potenciálních kupců. V Jet Investment plánují, že polská pobočka se začne po získání příslušné licence polské autority v horizontu jednoho až dvou let zabývat také fundraisingem a investici do fondů Jet nabídne taktéž polským kvalifikovaným investorům. Současnou investorskou bázi fondů Jet tvoří středoevropští kvalifikovaní investoři, family offices a lokální a mezinárodní finanční instituce.

Po založení polské pobočky chystá Jet Investment v příštím roce založit další také v Německu, tamější investiční tým bude mít na starosti vyhledávání akvizičních příležitostí a manažerské vedení německých a rakouských společností.

Prostředky na investice do průmyslových podniků ve střední Evropě budou pocházet z nejnovějšího fondu Jet 3, který právě shromažďuje kapitálové přísliby prostřednictvím svých českých a lucemburských investičních vehiklů, aktuálně výše přislíbeného kapitálu přesahuje 130 milionů eur.

Jet Investment aktivně vyhledává také průmyslové nemovitosti pro svůj fond Jet Industrial Lease.

 

Marek Chłopek, CFA

Polský investiční manažer s více než dvaceti lety zkušeností v private equity, v investicích na burzách cenných papírů a managementu investičních fondů. Byl spoluzakladatelem a dvacet let řídil polskou kapitálovou skupinu Penton Partners, která spravovala private equity fondy s AUM 365 mil. PLN, a řídil multi-family office. V minulosti pracoval pro další významné investiční fondy a banky v Polsku, je absolventem Warsaw Univesity of Technology.

 

Jet Investment
Investiční společnost Jet Investment, a. s., jejímiž spolupodílníky jsou čtyři partneři Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek a Marek Malík, ve svých fondech kvalifikovaných investorů spravuje aktiva včetně doposud nesvolaného kapitálu ve výši 12 miliard Kč . Od svého založení v roce 1997 se společnost specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých středoevropských společností z oblasti výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní z hlediska jejich růstového potenciálu a návratnosti investic. Od roku 2015 realizuje své investiční aktivity skrze private equity fondy Jet (fondy Jet 1, Jet 2 a Jet 3), které jsou určeny pouze kvalifikovaným investorům a podléhají regulaci České národní banky.

V současnosti spravuje investiční společnost prostřednictvím fondů Jet 1 a Jet 2 významné společnosti 2 JCP, TEDOM, TEDOM ENERGY, ROCKFIN, BENVIG HEAT TRANSFER, HOECKLE AUSTRIA, STROJÍRNY POLDI, KORDCARBON, FIBERPREG a EDS GROUP. Ve svých portfoliových společnostech zaměstnává přibližně 4 100 zaměstnanců.

V roce 2021 vznikl fond Jet Industrial Lease (JIL) zaměřený na investice do průmyslových nemovitostí, ten spravuje portfolio devět realitních projektů v Německu, Česku a Polsku.

 
Sdílet článek na LinkedIn