Používáme cookies.
Souhlasím

Na trhu je přebytek peněz. Kam s nimi, když ne do akcií?

< Zpět na výpis článků
advertorial-jet-investment-main-marek-malik

Investoři jeví enormní zájem o akcie, s jejich poptávkou roste také počet firem vstupujících na burzu. O alternativě, jak investovat do firem mimo akciové trhy skrze private equity fondy, hovoří Marek Malík, partner investiční společnosti Jet Investment.

Letošní rok by měl být pro akciové trhy opět rekordní. Zájem investorů žene firmy na burzu a ti mají z čeho vybírat. Private equity fondy však hledají firmy mimo burzu, proč?
I přes narůstající objem veřejně obchodovaných firem je tento výběr stále limitující. Private equity fond má přístup k poolu odlišných firem od těch na burze. Pokud se v prostředí bezchybně orientujete, můžete jako investor fondu nakoupit stejně kvalitní společnosti s obrovským potenciálem, a za méně peněz.

Jak se liší role investora do private equity fondu a veřejně obchodovatelných akcií?
Pro řadu investorů, kteří se veřejným akciovým trhům nevěnují každý den, může být poměrně složité pojmout komplexnost mikroekonomických a makroekonomických vlivů a s nimi spojených pohybů akcií. Prostředí burzy klade nároky na kvalifikované rozhodnutí v daný moment a důvěru v poradce. Bez něj existuje například riziko, že investor akcie prodá v nevhodný čas. Private equity pak představuje alternativu, kde je investiční horizont mnohem delší. Nicméně důvěra mezi investorem a obhospodařovatelem fondu musí figurovat i tady, přece jenom svěřujete své peníze fondu na, řekněme, 7 až 10 let. Existuje objektivní ukazatel takové důvěry – track record výsledků napoví, jak si konkrétní private equity investiční společnost vede v dlouhodobé perspektivě. Navíc je v rámci private equity pravidlem, že se manažer fondu podílí na investicích společně s ostatními investory. Například u Jet 2 předpokládáme naši participaci na fondu v rozmezí od 10 do 20 procent.

Vedle volatility trhu a nároků na rozhodování na straně investora, jaké jsou další rozdíly?      
Především jde o možnost ovlivňovat chod společnosti. Investoři na burze se musejí spoléhat na to, že firmy v jejich portfoliu řídí odborný management a svá práva mohou vykonávat pouze prostřednictvím valné hromady. Vedení společnosti navíc nemusí mít stejné cíle, jako mají akcionáři, které zajímá především růst hodnoty akcií a výplata co nejvyšší dividendy. Díky aktivnímu řízení, které uplatňujeme v portfoliových firmách fondů Jet, můžeme směřovat naši činnost právě k naplnění investiční vize a maximalizaci hodnoty akcií a výnosů pro investora fondu.

O jaké firmy v případě private equity jde?
Private equity  se zaměřuje na rozvinuté firmy, které překonaly potíže typické pro start-up firmy. Často jsou to společnosti, které potřebují nové impulzy, ať už ve formě finanční injekce, nových manažerských přístupů či změny podnikatelského modelu, nebo totální restrukturalizaci svého podnikání. Naším cílem je implementovat do takových firem vizi, která změní jejich pozici na trhu. S kolegy v Jet Investment proto akvírujeme do fondů firmy, ve kterých můžeme získat manažerskou kontrolu. Teprve když firmu aktivně řídíte z hlediska jejího každodenního fungování i dlouhodobých strategií, dokážete ji rozvinout k plnému potenciálu. Proto se exit v private equity obvykle odehrává až v řádu 5 až 10 let. S touto nižší likviditou se ovšem pojí v dlouhodobém horizontu vyšší zhodnocení pro investora, například u fondu Jet 1 jde za dva roky fungování o 16 % p.a.

Chystáte fond kvalifikovaných investorů Jet 2, jaké zhodnocení očekáváte a kam se chystáte investovat?Na základě výsledků fondu Jet 1 odhadujeme zhodnocení investice až ve výši 15% p.a. (pozn. nejde o garantovanou výkonnost). Minimální výší investice je 10 milionů korun, do fondu Jet 2  lze však investovat i prostředky řádově nižší skrze naše partnery. Abychom mohli naplno rozvinout aktivní management, který vnímáme jako hlavní přidanou hodnotu takové investice a omezení rizika, soustředíme se na průmyslové podniky ve střední a východní Evropě. Na ty se specializujeme už dvacet let. 

Rozhovor s Markem Malíkem vyšel na webu patria.cz.

 

Sdílet článek na LinkedIn