Český výrobce systémů pro plynové elektrárny cílí na USA

26.2. 2026
Hospodářské noviny
text: Martin Ehl
Sevropským trendem přiblížit se americkému trhu, ale zároveň proti nynějšímu americkému odklonu od zelenějších technologií jde česká společnost 2JCP. V době geopolitických turbulencí a snahy prezidenta Donalda Trumpa přilákat průmyslové investice otevírá 2JCP své nové obchodně-projektové kanceláře a logistické centrum v Ponte Vedra Beach na Floridě.
Firma tak chce podpořit dlouhodobé působení na americkém trhu v oblasti, která u Trumpa a jeho příznivců není právě oblíbená: v zelenější energetice. Společnost, jejíž 70 procent akcií od roku 2020 vlastní investiční fond Jet Investment miliardáře Igora Faita, vyrábí filtrační a akustická řešení pro přední výrobce plynových turbín, která jsou součástí plynových elektráren i dekarbonizačních energetických projektů. Část její výroby se týká i vodíku nebo větru.
Nové kanceláře a logistická podpora mají usnadnit spolupráci s dosavadními partnery, jako je Mitsubishi Power Americas nebo Siemens Energy, a pomoci oslovit i nové zákazníky. Většina energetických firem sídlí v USA na Floridě nebo v Texasu.
V Americe měla firma, která zaměstnává více než 650 lidí a vyváží svoje technologie do padesáti zemí, dosud jen obchodní zastoupení. „Na plánu nových kanceláří přímo v USA pracujeme už dlouho. Zřízení kanceláře není reakce na změny způsobené nástupem Donalda Trumpa,“ zdůraznil v rozhovoru s HN Daniel Newton, obchodní ředitel skupiny a výkonný ředitel 2JCP Ltd.
Návrh a výroba systémů plynových elektráren, tedy toho, co je kolem hlavní turbíny, tvoří zhruba polovinu obratu, který byl loni v rámci celé skupiny 2JCP Group a.s. 1,8 miliardy korun. Původně rodinná firma má výrobní závody v Račicích u Štětí a v Třebíči. Těží z toho, že ve světě roste o plynové elektrárny zájem. Velký nárůst je patrný právě v USA, kde se podle agentury Bloomberg plánuje stavět do roku 2032 nejméně dvě stě těchto zařízení.
Mnoho evropských firem nejprve do USA přilákalo rozhodnutí o masivních dotacích pro zelenou ekonomiku předchozího prezidenta Joea Bidena. Jeho nástupce dává důraz na přenesení výroby (čehokoliv) do USA. To zatím v 2JCP nezvažují. „Náklady jsou v USA mnohem vyšší než v Jižní Americe nebo Evropě. Pokud by Američané byli ochotni zaplatit vyšší ceny za místní výrobu, pak bychom to možná zvážili,“ řekl Newton.
Česká firma také zatím nemá obavy z případných vyšších cel, která se vláda prezidenta Trumpa chystá zavést nebo už zavedla vůči svým největším obchodním partnerům včetně EU. „Obecně se nás poslední celní opatření americké vlády tolik netýká, protože typy projektů, které prodáváme do USA, jsou v kritické oblasti energetiky a její infrastruktury, takže jsou méně ovlivněny měnícím se prostředím,“ zdůraznil Newton. „Globálně a i v USA zaznamenáváme neustále rostoucí poptávku po datových centrech a energie potřebná k jejich napájení nás do jisté míry chrání před politickými výkyvy.“
To je i odpověď na otázku, co nyní bude s projekty zelené energetiky, kterou chce Trump převálcovat podporou těžby fosilních paliv. „Rozhodně očekáváme, že se vývoj (zelené energetiky) minimálně zpomalí, protože Trump není příznivcem zelených technologií. Fosilní energie je stále mnohem rychlejší a levnější. Osobně si myslím, že je to dočasné, ale možná to s námi vydrží další čtyři roky,“ řekl Daniel Newton.