Miliardáři si vyměnili největší českou pilu. Igor Fait prodával Kurkovým

< Zpět na výpis článků
Napsali o nás_Forbes

Forbes.cz
28. 6. 2018
Jaroslav Mašek

Na počátku tohoto příběhu byly velké oči, následná insolvence a pád kdysi největšího lesnického byznysmena Jana Mičánka. Dnes je z toho úspěšný obchodní případ brněnského finančníka a člena žebříčku českých miliardářů Igora Faita.

Řeč je o největší české dřevařské pile v Čáslavi, která je hlavním klenotem společnosti Less & Timber. Tu Igor Fait získal v insolvenci před čtyřmi lety, společně s její dcerou Less & Energy ji stabilizoval, dostal k plnému výkonu a tento týden prodal do rukou ostravského miliardáře Miroslava Kurky a jeho rodinné skupiny Prosperita.

Podle odhadů Forbesu tak Faitův investiční fond Jet 1, pod nějž lesnické firmy patřily, na transakci vydělal zhruba 800 milionů korun.

„Dnes jde o zdravou společnost se stabilní a důvěryhodnou pozicí na trhu a dalším potenciálem růstu, která v této fázi rozvoje již potřebuje jiný typ strategického investora s dlouhodobou vizí, kterým Prosperita bezesporu je,“ uvedl k obchodu Igor Fait s tím, že příjmy do fondu dosáhly 6,3násobku počáteční investované částky, a projekt se tak stal jedním z nejúspěšnějších v historii jím řízené společnosti Jet Investment.

Brněnský finančník Igor Fait

Less & Timber patří mezi nejvýznamnější evropské zpracovatele takzvané přesílené jehličnaté kulatiny a producenty lepeného hranolu pro výrobu dřevěných oken a dveří. Vlastní tak pilařské provozy v Čáslavi a Dlouhé Vsi u Sušice s celkovou kapacitou ročního pořezu až 350 tisíc metrů krychlových.

Čáslavská pila je zároveň největším a nejmodernějším pilařským závodem v Česku zaměřeným právě na zpracování tohoto dřeva s unikátní technologií pásových pil řízených počítačem.

Skupina Less Group (firmy Less & Timber a Less & Energy, která vyrábí elektřinu a teplo kogenerací z dřevní biomasy v rámci čáslavské pily) loni dosáhla obratu 1,1 miliardy korun při ukazateli EBITDA přes 150 milionů.

Na straně kupujících stál miliardář Miroslav Kurka s rodinou. Ten od počátku 90. let spolu se svým otcem a dnes už i synem buduje investiční skupinu Prosperita. Jejich investice jdou napříč nemovitostmi, energetikou, slévárenstvím, ale také vínem. Vlastní například České vinařské závody, které dodávají na trh mimo odrůdová vína i slavný Sklepmistr. S Igorem Faitem, jenž nedávno otevřel druhý investiční fond zaměřený na průmysl s názvem Jet 2, do něhož teď hledá spoluinvestory, se znají dlouho.

Původní podnikatelský záměr Jana Mičánka v Čáslavi tak došel po letech naplnění. Uskutečnění pod jeho vedením překazilo vypuknutí finanční krize, do níž se dostal s příliš vysokými dluhy, a také neprůhledné, a tudíž nestabilní rozdělování státních zakázek na těžbu a následné zpracování dřeva vyhlašované Lesy ČR.

 

Sdílet článek na LinkedIn