Používáme cookies.
Souhlasím

V době růstu se nemocné firmy kupují hůř. Našemu fondu se ale dařilo, říká miliardář Fait

< Zpět na výpis článků
Fait_HN_2016_V době růstu se nemocné firmy kupují hůř

ihned.cz
24. srpna 2016
Autor: Luboš Kreč

 

  • Brněnský podnikatel a mecenáš říká, že od architektury si teď dal na čas oddech a že se soustředí na svou galerii.
  • Investiční fond, který loni rozjel, je sice uzavřený, šance vstoupit do něj ale bude pro pár zájemců teď na podzim.
  • Fond vyplatí investorům dividendu 180 milionů, to odpovídá asi 11procentnímu zhodnocení.

Brněnská skupina Jet Investment kolem podnikatele Igora Faita postavila už před lety svůj byznys na skupování nemocných, ale perspektivních firem, které pak očistila a buď prodala, nebo si je ponechala jako strategickou a výdělečnou investici. Jejich rukama prošly například Hutní montáže Ostrava nebo Sběrné suroviny. Loni se Fait a spol. rozhodli, že založí investiční fond, kam budou své peníze moct vložit bohatí podnikatelé a oni jim je zhodnotí přesně toutéž cestou – nákupem a opravou nemocných podniků.

Fond Jet I, do nějž Fait vložil i čtyři své firmy MSV Metal Studénka, Less & Timber, PBS Industry a Strojírny Poldi, zhodnotil své portfólio o 15 procent a investorům vyplatí kolem 180 milionů na dividendách. Jde přitom o projekt, který je v českém investičním prostředí velmi neobvyklý, běžnější je na západě.

HN: Fond, který jste loni v létě spustili a do nějž se zapojilo přes sto investorů, má za sebou první rok. Jak ho hodnotíte?

Očekávání se splnila, možná dokonce překonala, výnos o tom svědčí. Takže po prvním roce fungování jsem spokojený, hodnotím to velice kladně. Co se týká investičních příležitostí, tam to bylo trochu horší. Ekonomice se daří, podniky jedou a v období boomu se nakupuje hůř a dráž než v období deprese. Nicméně v tomto roce se nám povedly dvě investice a vypadá to, že do konce roku ještě něco uděláme.

HN: Loni jste říkal, že zájem o vstup do fondu byl nakonec velký, že jste musel i odmítat. Volají vám lidé pořád?

Neustále nám volají zájemci, že by do našeho fondu chtěli vstoupit. On už je ale zavřený, takže jediná cesta, jak se do něj dostat, je prostřednictvím aukce. Tu budeme organizovat teď na podzim a bude na ní možnost případně svůj podíl prodat nebo podíl nakoupit.

HN: Takže jediná šance, jak se zapojit, je, že někdo jiný odejde.

Je to tak. Předpokládá to, že někdo bude prodávat a my je pak se zájemcem umíme spojit. Určitě nebude problém, pokud se někdo rozhodne vystoupit, jeho místo zaplnit, naopak cítím, že zájemců je víc, než těch, co chtějí prodávat.

HN: Říkal jste, že co se týče investic, bylo to slabší. Tím jste myslel, že jste toho chtěli koupit víc? Ve zhodnocení roku píšete, že jste zkoumali desítky firem…

Ani ne víc, ale spíš jsem doufal, že ten proces bude rychlejší. Že se nám podaří do roku od chvíle, co jsme fond vypsali, mít zainvestováno všechno, což se nestalo. Na druhou stranu máme ve fondu jako nejzazší horizont konec roku 2017, do té doby musíme investovat volné prostředky, takže máme ještě rok a půl.

HN: Dvě firmy jste letos koupili, nějaké další akvizice máte v plánu?

Nyní pracujeme na třech dalších projektech, jsme v dost pokročilé fázi a počítám, že by se mohly realizovat všechny. A pokud ne všechny, minimálně jeden z nich téměř jistě dopadne do konce roku. Kdybychom koupili všechny tři, v podstatě bychom kapacitu fondu vyčerpali. Zbylo by tam sice asi ještě deset procent, tedy zhruba 300 milionů, ale my bychom jej i tak uzavřeli, protože šance, že bychom našli a koupili něco, co se sedne do té hodnoty, není moc reálná.

HN: Co to je za firmy?

Jsou to všechny společnosti v zahraničí, jde o firmy ze střední Evropy. Víc ale prozradit nemohu.

HN: Jednou ze společností, které jste koupili, je německý výrobce kompozitních materiálů. V propozicích jste uvedli, že měl v minulosti nějaké nepříjemné právní problémy. O co jde?

My to ani přesně nevíme, ale původní vlastník měl trestně-právní problémy, byly tam nějaké úplatky. Kvůli tomu se firma dostala do problémů, protože on měl trable, s jejím byznysem to ale nemělo nic společného.

HN: Zároveň o ní hovoříte jako o svého druhu start-upu. Znamená to, že i Jet Investment půjdou cestou investic do progresivnějších projektů?

Trend bude samozřejmě takový, že budeme hledat příležitosti s vyšší přidanou hodnotou. To je přesně tento případ. Naše německá firma je i není start-up. Jde o fabriku, která už vyráběla, má stroje, je skvěle vybavená, vybavení stálo minimálně 15 milionů euro. Jenže začínáte bez zaměstnanců, nabíráte lidi, budujete obchod.

HN: Ale hi-tech vás láká, už nechcete spoléhat jen na tradiční průmysl?

Když je strojírenství špičkově vybavené, tak je to hi-tech. Klikovou hřídel už dávno nevyrábíte na klasickém obráběcím stroji. Ale ano, vyrábět karbon nebo obecně kompozity, je něco, co zní hodně hi-tech a budeme se to snažit rozvíjet. I díky tomu, že máme strojírenství, kde jsou různé synergie.

HN: Jak se vlastně dařilo jednotlivým firmám?

Mimo fond máme zainvestováno už jen v Kordárně Plus, které se daří výborně. Letošní rok bude špičkový, dosáhneme zřejmě jak rekordních tržeb, tak rekordní EBITDA. Co se vagónky ve Studénce týče, tam byly výsledky za loňský rok stabilní, letos by měla dopadnout lépe. Strojírny Poldi si prošly loni útlumem, protože přišly o dominantního zákazníka. Chtěli jsme výpadek nahradit rychle, ale dodat klikovou hřídel někomu, kdo vyrábí motory, není tak snadné. Noví zákazníci startují v Poldovce letos, rok 2016 bude určitě lepší než loňský. Strojírny PBS také trochu poklesly, protože jejich klíčovým zákazníkem je koncern GE, který koupil loni Alstom a měl po jeho převzetí jiné priority, což na nás dolehlo. To bude pokračovat i letos, ale zčásti to pokryjeme nárůstem v dodávkách pro automobilový průmysl. Less & Timber jede výborně, zvedlo se to hodně, dokonce víc, než jsme čekali. Jednu výrobní halu stěhujeme do Čáslavi, kde stavíme novou.

HN: Vy jste osobně v minulosti investoval hodně i do umění a obnovy funkcionalistických domů v Brně, tam jsou nějaké novinky?

Dal jsem si teď trochu oddech od architektury, přestěhoval jsem svou galerii z menších prostor do velkého sálu u Vaňkovky. Mám to v dlouhodobém pronájmu, musel jsem ale ten výstavní prostor dát do kupy, stálo mě to dost peněz – depozitáře, klimatizace, stavební úpravy. Tomu se teď věnuji.

Článek si můžete přečíst na ihned.cz.

Sdílet článek na LinkedIn