Jet Investment prodal inženýringovou PBS POWER EQUIPMENT francouzské strojírenské skupině Babcock Wanson

< Zpět na výpis článků
TRANSPARENT_PBS_Trebic_2021_provoz_iluatracky_30_lowres

(Brno, 1. března 2023) Jet Investment má na svém kontě další úspěšnou divestici. Společnost PBS POWER EQUIPMENT ze svého fondu Jet 1 prodal francouzské strojírenské skupině Babcock Wanson.

Jet Investment držel třebíčskou PBS POWER EQUIPMENT ve vlastnictví od roku 2007, kdy firmu založil na zelené louce jako dceřinou společnost mateřské PBS INDUSTRY, a v průběhu 15 let z ní vybudoval leadera na trhu průmyslových hořáků a kotlů s ročními tržbami téměř 200 milionů korun.

Na začátku stála myšlenka založit malý inženýrský start-up na půdorysu v té době neperspektivní výroby hořáků v Třebíči. Na jejím konci je silná značka PBS POWER EQUIPMENT a patnáctiletý příběh, který investorům z Jet Investment přinesl výjimečnou návratnost.

„Za těch 15 let jsme PBS POWER EQUIPMENT vyprofilovali do respektovaného výrobce řešení pro energetiku se silným tržním podílem v České republice a mnoha zahraničními projektovými referencemi, od Japonska až po Jižní Ameriku. Prodej společnosti je vyústěním tohoto dlouhodobého a strategického rozvoje společnosti. Hledali jsme silného partnera, který dokáže dále akcelerovat její růst. Takového partnera jsme našli v Babcock Wanson, která je významným mezinárodním dodavatelem zařízení a řešení pro průmyslové vytápění s více než stoletou tradicí. Věříme, že připojením k silné mezinárodní skupině se pro PBS POWER EQUIPMENT otevřou nové trhy a synergie,“ říká zakládající partner Jet Investment, finančník Igor Fait.

Ačkoliv PBS POWER EQUIPMENT začínala pouze ve třech lidech a v porovnání s ostatními společnostmi v portfoliu Jet Investment patřila k těm nejmenším, každoročně rostla a pravidelně vykazovala kladnou EBITDA – v první šesti letech dokonce s meziročním nárůstem přibližně 30 %. Růst společnosti se dařil i díky důrazu na vývoj, dnes již bývalý majitel Jet Investment investoval do R&D nemalou část zisků firmy. Firma dlouhodobě spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně a dodnes těží například ze zahájení vývoje nízkoemisních hořáků před deseti lety. O čtyři roky později v Třebíči rozšířili produktové portfolio o žárotrubné kotle, ty dnes tvoří zhruba polovinu obratu společnosti.

Důraz na výzkum a vývoj, rozšiřování produktového portfolia a služeb je ostatně jedním ze způsobů, jakými Jet Investment své firmy zhodnocuje. V minulosti se mu to podařilo s firmami, jako je výrobce technických tkanin Kordárna Plus, MSV Metal Studénka nebo dřevařský Less&Timber. I díky těmto transakcím si Jet Investment za posledních 25 let připsal IRR 25 %.

PBS POWER EQUIPMENT vyváží průmyslové kotle a hořáky do zemí jako je Japonsko, Indie, Indonésie, Irák, UAE, Egypt, Jordánsko, či Brazílie a Vietnam. Právě široké geografické rozkročení firmy bylo kromě vynikajících hospodářských výsledků a vzájemně se doplňujícího portfolia jedním z důvodů, proč o firmu projevila enormní zájem francouzská strojírenská společnost Babcock Wanson. Ta, ačkoliv jde o řádově větší společnost, vyváží zejména do západní Evropy a s akvizicí společnosti PBS POWER EQUIPMENT významně posílí svou pozici v rámci středovýchodní Evropy.

Po prodeji PBS POWER EQUIPMENT zůstává v portfoliu Jet Investment dalších 10 firem. Brněnští investoři se ovšem chystají na další nákupy, připraven mají kapitál v private equity fondu Jet 3 a realitním fondu JIL.

Hlavním poradcem na straně Jet Investment byla právní kancelář DRV Legal.

 

Sdílet článek na LinkedIn