Používáme cookies.
Souhlasím

Realitní fond Jet Industrial Lease SICAV v čele výkonnosti real estate fondů, za rok 2023 dosáhl zhodnocení 11,65 %

< Zpět na výpis článků
#news_na web

(Brno, 28. února 2024)

Fond Jet Industrial Lease vykázal za rok 2023 zhodnocení 11,65 %, překonal tak míru roční inflace v ČR a stal se nejvýnosnějším real estate FKI zaměřeným na průmyslové reality.

Za rok 2023 přinesl svým investorům otevřený fond kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease zhodnocení 11,65 %. Průměrné roční zhodnocení k 31. 12. 2023 dosáhlo 12,55 % a výnosnost fondu od první úspěšně realizované akvizice představuje 42,58 %. S těmito výsledky jde o nejvýnosnější fond kvalifikovaných investorů v oboru industriálních nemovitostí.

Hlavní finanční ukazatele Jet Industrial Lease:
 
NAV na investiční akcii I1 (1.1.2023-31.12.2023)     11,65 %
Průměrné roční zhodnocení k 31. 12. 2023   12,55 %
NAV na investiční akcii I1 (od první akvizice 2021 k 31.12.2023)  42,58 %
LTV (k 31.12.2023)   41,4 %

Za pozitivními výsledky letošního jednoznačného vítěze realitního trhu stojí kvalitní skladba portfolia a jeho další rozvoj. Portfolio fondu sestává z osmi plně obsazených průmyslových, logistických a kancelářských areálů v Česku, Německu a Polsku a dále z komerčního developerského projektu poblíž Prahy. „Potvrzuje se, že industriální nemovitosti s bonitními nájemci v dobré lokalitě přinášejí stabilní výnosy s nízkým rizikem, a to i v dobách zpomalení ekonomického růstu. Hodnota těchto nemovitostí neztrácí dramaticky svou hodnotu a případný pokles tržních valuací je z velké části vyvážen růstem výnosů z nájemného valorizovaného o inflaci. Například ve srovnání s rokem 2022 nám narostl výnos z nájemného o cca 22 %. Není to samozřejmě pouze vlivem valorizací, ale i aktivní správou portfolia,“ dodává ředitel fondu Pavel Drabina. I přes ekonomické oslabení a vysoké úrokové sazby se v případě průmyslových a dalších nemovitostí ve vlastnictví fondu podařilo udržet zajímavou dvoucifernou výkonnost. Výsledkům fondu pomohl v roce 2023 také dosažený výnos z měnového zajištění. „Vyžili jsme výhodných podmínek na finančních trzích, především pak úrokového diferenciálu mezi EUR a CZK ve prospěch našich investorů a také vysokých sazeb depozitních produktů ke zhodnocení dosud nezainvestovaného kapitálu,“ říká Pavel Drabina.

V letošním roce se fond chystá k další expanzi, už v loňském roce prověřil na 65 investičních příležitostí. S majiteli nemovitostí jedná ve většině případů o akvizičním modelu sale & leaseback, tedy odkupu nemovitosti a jeho zpětném pronájmu majiteli, který tak může benefitovat z uvolnění financí pro podporu vlastního byznysu. Na sale & leaseback model se

Jet Industrial Lease specializuje jako jediný z českých fondů. „Na pozadí probíhající transformace ekonomiky směrem k bezemisním technologiím, v době vysokých úrokových sazeb a problémů se splácením emitovaných dluhopisů a i horší dostupnosti úvěrů, předpokládáme, že zájem o sale & leaseback ze strany průmyslových podniků ještě dále poroste a to nejen v ČR, ale v celé Evropě.,“ predikuje Pavel Drabina.  Fond kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease je fondem otevřeným a je tedy možné do fondu zainvestovat kdykoliv.

O fondu Jet Industrial Lease:

Industrial Lease (JIL) ze skupiny fondů Jet Investment finančníka Igora Faita spravuje v Česku, Německu a Polsku portfolio s devíti projekty v hodnotě cca 3 miliard korun. Zaměřuje se zejména na průmyslové nemovitosti a logistické areály s value add navázané právě na výrobu v CEE, v zájmu diverzifikace je portfolio fondu Jet Industrial Lease doplněno o komerční aktiva v podobě administrativních a multifunkčních budov nebo developerských projektů. Typickým příkladem je v tomto případě administrativní budova Airport Business Center v areálu pražského Letiště Václava Havla. Jako jediný z českých fondů se specializuje na akviziční model sale & leaseback, tedy zpětný pronájem nemovitostí vlastníkům po odprodeji nemovitosti fondu. 

 

 

Sdílet článek na LinkedIn