Průmyslové nemovitosti zůstávají bezpečným přístavem investorů

< Zpět na výpis článků
1

15. 11. 2023
novinky.cz

Jako jedny z mála investic přinášejí dvouciferné zhodnocení i stabilní růst, a jsou tak neopominutelnou součástí zdravě diverzifikovaného portfolia. Tahounem real estate fondů a specialistou na průmyslové nemovitosti je i fond Jet Industrial Lease s průměrným ročním zhodnocením 12,99 procenta.

Komerční realitní fondy patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější instrumenty českých investorů. I přes vysokou inflaci a úrokové sazby i celkové zpomalení trhu jim totiž dokážou přinést stabilní výnosy. Na jejich výsledcích se podílí hned několik faktorů. „V první řadě se zvyšují tržby z nájmů navýšené o inflaci. Výnosy pozitivně ovlivňuje i růst nájemného kvůli převisu poptávky nad nabídkou v některých lokalitách nebo kvůli zvýšeným nákladům na novou výstavbu,“ vysvětluje Pavel Drabina, který stojí v čele otevřeného fondu Jet Industrial Lease.

Spolehliví a dlouhodobí nájemci

Jet Industrial Lease investuje především do průmyslových a logistických nemovitostí s přidanou hodnotou. Tou může být perspektivní obor jejich výroby, ale i strategické umístění nebo třeba potenciál pro další development či expanzi areálů. Jako jediný v Česku se tento fond navíc primárně soustřeďuje na akviziční model sale & leaseback.

Podnikatelům nabízíme odkup a zpětný pronájem jejich nemovitostí. Do fondu tak umíme získat projekty, které nejsou běžně na prodej, a s nimi okamžitě i spolehlivé a dlouhodobé nájemce, což ve výsledku přináší investorům stabilní výnosy.

Pavel Drabina
 

Fond Jet Industrial Lease v kostce

 • 12,99 % průměrné roční zhodnocení k 31. 8. 2023 od založení fondu
 • 38,18 % výnos fondu k 31. 8. 2023 od první akvizice fondu v červenci 2021
 • 3 mld. Kč objem aktiv ve správě (AUM)
 • 9 projektů v Česku, Německu a Polsku
 • Aktiva fondu by do 5 let měla vyrůst na hodnotu 15 miliard korun
 • Geografické zaměření: střední Evropa
 • Oborové zaměření: průmyslové nemovitosti v high-tech sektoru, automotive, energetice, energetickém strojírenství nebo biotechnologiích ideálně v objektech, ve kterých mimo výrobu probíhá i R&D
 • Jet Industrial Lease je otevřený fond pro kvalifikované investory s investicí od jednoho milionu korun
 • Fond patří do skupiny fondů brněnské investiční společnosti Jet Investment finančníka Igora Faita
 • Do nemovitostního fondu Jet Industrial Lease lze investovat kdykoliv
 • Disclaimer: Historická výkonnost nezaručuje stejnou nebo vyšší výkonnost v budoucnu
 

Deglobalizace mění nemovitostní trh

Do karet hraje modelu sale & leaseback i deglobalizační trend. Výroba se totiž vrací zpět na evropskou půdu (takzvaný „onshoring“). Podniky chtějí růst a potřebují k tomu mimo jiné kapitál pro své fungování, jenže nepřejí jim vysoké úrokové sazby. Odprodej průmyslové nemovitosti specialistům z fondu a jeho zpětný pronájem představuje pro podnikatele způsob, jak zlikvidnit aktiva uložená v nemovitém majetku a využít je pro podporu vlastního core byznysu nebo ke snížení svého zadlužení.

Vysoká koncentrace průmyslu ve střední Evropě

Pro investory do průmyslových realit ve střední Evropě, kde je koncentrováno na 40 procent výroby evropského průmyslu, otevírá tento typ investice příležitost, jak se podílet na růstu hodnoty průmyslových nemovitostí a průmyslu při přiměřené míře rizika. Jak ale upozorňuje Pavel Drabina: „Investice do nemovitostí jsou střednědobými investicemi. Předpokládají tedy investora, který je trpělivý a ochotný počkat si na výnosy alespoň pět let.“

 

Solidní základ pro solidní výnosy

Celková výnosnost fondu Jet Industrial Lease k 31. 8. 2023 dosáhla 38,18 procenta od první akvizice v červenci roku 2021. Třímiliardové portfolio spravuje zkušený tým expertů na real estate, který se opírá o zkušenosti mateřské společnosti Jet Investment. Ta se nákupy průmyslových společností zabývá už 25 let a patří mezi nejúspěšnější private equity investory v regionu.

Nemovitostem rozumíme z obou stran – jako investoři i jako jejich uživatelé. Důkladnou analýzou podniku, jeho nemovitostí a bonity nájemníka minimalizujeme riziko investice hned z počátku. Kompetentní správou a rozvojem budov pak udržujeme vysokou kvalitu pro nájemce a zvyšujeme hodnotu nemovitostí v portfoliu.

Pavel Drabina

Aktivní správa a development portfolia

Stávající projekty ve správě fondu mají zajištěné stabilní financování s konzervativní mírou zadlužení k účelnému využití finanční páky. Další výnosy pak generuje zajištění měnového i úrokového rizika. „Výnosy ale vznikají hlavně správou portfolia. V Jet Industrial Lease s projekty po akvizici aktivně pracujeme. V případě, že to nájemci potřebují, pro ně dále zajišťujeme development či měníme využití stávajících objektů, aby byly atraktivnější a výnosnější,“ říká Pavel Drabina s tím, že Jet Industrial Lease tak umožňuje investorům participovat na výnosech stejným způsobem, jakým v nemovitostech vydělávají velcí hráči.

Sdílet článek na LinkedIn