Trh průmyslových realit zase oživuje

< Zpět na výpis článků
Pavel Drabina
 

Trh průmyslových realit zase oživuje

Forbes AdVoice
4. dubna 2024
 
Na trhu průmyslových nemovitostí očekáváme letos obrat, po loňském roce, kdy investiční aktivita výrazně poklesla, je zase z čeho vybírat,“ říká Pavel Drabina, ředitel fondu Jet Industrial Lease. Tento otevřený fond v roce 2023 přinesl investorům zhodnocení 11,65 procenta a stal se nejvýnosnějším fondem kvalifikovaných investorů v oboru industriálních nemovitostí. Letošní a příští rok mají přinést další zajímavé investiční příležitosti.
 
Co se aktuálně děje na trhu?
Loni zaznamenaly transakce značný meziroční pokles, investiční aktivita podle některých zdrojů poklesla až o sedmdesát procent. Kupující měli pocit, že mají své investice pořídit levněji, než jaká byla představa prodávajících. Ani náš fond v této patové situaci nerealizoval žádnou významnější akvizici. Letos ale již došlo k obratu a pomalu se začíná projevovat oživení na real estate trhu. V prvních dvou měsících přibylo zajímavých akvizičních příležitostí, a je tak z čeho vybírat. Letos plánujeme zainvestovat dva až tři projekty v regionu střední a východní Evropy.
 
K obratu zavelelo prudké snížení inflace spolu s poklesem úrokových sazeb?
Ano, obojí bude mít pozitivní dopady na ekonomický růst i na počty transakcí v nemovitostním sektoru. Očekáváme stabilizaci výnosnosti i valuací tržní hodnoty nemovitostí a postupný návrat investorů na trh. Snížení sazeb na depozitních produktech donutí investory k vyšší investiční aktivitě a snížení úrokových sazeb na akvizičních úvěrech ve výsledku umožní nabídnout prodávajícím atraktivnější cenu.
 
Neměly by investorům dělat vrásky zprávy z Německa, kde se ceny nemovitostí meziročně propadly o dvanáct procent?
Investorům našeho fondu nikoli, pro ně jsou data z Německa vcelku irelevantní, protože v sobě zahrnují údaje celého nemovitostního trhu včetně rezidenčního segmentu, retailu a kanceláří. Našeho fondu se to příliš netýká, v segmentu logistiky a průmyslových nemovitostí došlo v Německu k minimálnímu meziročnímu poklesu prime yieldu. Navíc každá nemovitost je jiná a valuace bere v potaz individuální parametry, nedá se tedy paušalizovat.
 
To je zároveň odpověď na otázku, proč mají mít průmyslové nemovitosti místo v portfoliu investora?
Rozhodně, průmyslové nemovitosti nabízejí v současné době investorům řádově vyšší zhodnocení, stabilitu a také vyšší míru bezpečí s ohledem na uzavřené dlouhodobé nájemní smlouvy než jiné segmenty realitního trhu.
 
Jaké akvizice máte letos v hledáčku?
Zvažujeme akvizice typu sale & leaseback (zpětný pronájem nemovitostí vlastníkům po odprodeji nemovitosti fondu) v oblasti lehkého průmyslu v Česku, Německu a Polsku nebo zajímavý projekt výstavby průmyslové haly s předem zajištěnými nájemci v Česku, ale i projekty rozšíření našich stávajících areálů.
 
Říkáte, že s vámi investoři mohou vydělat podobně jako velcí hráči na trhu. Jak to myslíte?
I menší investor může participovat na všech benefitech našeho fondu – na výnosech z měnového zajištění, lepších podmínkách úvěrového financování, profesionální správě, úsporách z rozsahu, na diverzifikaci i pětiprocentním zdanění výnosů základního investičního fondu. Tedy na všech výhodách, které jsou principiálně důvodem kolektivního investování a na něž investor investující samostatně nikdy nedosáhne.
 
Otevřený fond kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease (JIL) ze skupiny fondů Jet Investment finančníka Igora Faita přinesl za rok 2023 svým investorům zhodnocení 11,65 procenta. Průměrné roční zhodnocení k 31. 12. 2023 dosáhlo 12,55 procenta p. a. a výnosnost fondu od první realizované akvizice představuje 42,58 procenta. S těmito výsledky jde o nejvýnosnější FKI v oboru industriálních nemovitostí, který spravuje v Česku, Německu a Polsku devět projektů v hodnotě cca tří miliard korun. Zaměřuje se zejména na průmyslové nemovitosti a logistické areály, administrativní a multifunkční budovy nebo developerské projekty.
 
Sdílet článek na LinkedIn